Emocionální přejídání – a 6 tipů, jak ho překonat

Stává se vám často, že děláte nájezdy na ledničku nebo vyhledáváte ve spíži schované brambůrky nebo něco sladkého, když se cítíte na dně? Nejste v tom sami! Komfortní jídla přinášejí určité pohodlí – ale pouze dočasně, často vás uvězní v začarovaném kruhu neustálého stresu. Čtěte dál a zjistěte, zda jste i vy emocionální jedlíci – a naučte se, jak to překonat.

Jste emocionální jedlík?

Chcete-li to zjistit, odpovězte na níže uvedené otázky.

 • Jíte více, když jste ve stresu?

 • Dáte si občas něco k snědku, i když zrovna nemáte hlad?

 • Jste náchylnější ke konzumaci nezdravých jídel, když jde do tuhého?

 • Máte často chuť na určitý druh jídla?

 • Dopřáváte si určité druhy potravin jako odměnu za něco, čeho jste dosáhli?

 • Jíte často, dokud se doslova nepřecpete?

Pokud je vaše odpověď na většinu otázek  „ano“, pak jste skutečně možná emocionálním jedlíkem. Než se však vrhneme na způsoby, jak se s tím vypořádat, podívejme se, proč k tomu vůbec došlo.

Co způsobuje emocionální přejídání?

Může to být cokoliv od zdravotních či vztahových problémů až po finanční starosti nebo jen starý dobrý pracovní stres. Když zažíváme nějaký druh napětí nebo úzkosti, často se kvůli pohodlí obracíme na tučná, škrobová nebo sladká jídla.

A pro to může existovat dobré vysvětlení.

Výzkumy naznačují, že části našeho mozku jsou odměňovány konzumací potravin bohatých na cukr nebo tuky. A když jsou odměněni, je pravděpodobnější, že se jakékoli chování bude opakovat.

Bohužel přechod na komfortní potraviny funguje pouze dočasně. Než se nadějete, ten pocit pohodlí se změní ve vinu nebo stud a uvězní vás v začarovaném emocionálním stravovacím cyklu, který může rychle vyústit v přibírání na váze.

Cyklus emocionálního přejídání

Čtěte dál a dozvíte se 6 tipů, jak tento cyklus zastavit.

6 tipů, jak překonat emocionální přejídání

1. Jezte vyváženou stravu

Emoční hlad je velmi často zaměňován s fyzickým hladem. Zatímco skutečný hlad se vyvíjí postupně, nutí vás jíst různá jídla a poté přichází bez viny nebo studu, ten emocionální je přesným opakem toho, který:

 • udeří z ničeho nic,

 • donutí vás mít chutě nebo sníst velmi specifický druh jídla, a

 • často pak přichází s pocitem viny.

Správné stravování a dostatek živin po celý den vám usnadní rozlišování mezi těmito dvěma. Ujistěte se, že zahrnujete hodně ovoce a zeleniny a pokud vám chutě stále nedají spát, rozhodněte se pro zdravé nízkokalorické svačiny.

2. Dopřejte si fyzickou aktivitu

Někteří lidé považují rychlou procházku nebo rychlý běh v okolí za skvělý způsob, jak se zbavit negativních pocitů. Jiní raději tančí na svou oblíbenou hudbu nebo místo toho cvičí jógu.

Ve skutečnosti vám pravidelná jóga může pomoci i dlouhodobě. Cambridgeská studie** prokázala, že jóga může pomoci rozptýlit emocionální stavy, zvýšit všímavost a porozumění a učinit nás přijatelnějšími a otevřenějšími vůči prožitkům.

3. Zkuste další způsoby, jak se vyrovnat se stresem

Najděte způsoby, jak si odpočinout po stresujícím dni. Některým lidem pomáhá promluvit si s přítelem, přečíst si dobrou knihu nebo se podívat na film.

Jiní rádi zapisují své myšlenky a pocity do deníku nebo dělají nějaká dechová cvičení či meditaci. Najděte, co vám vyhovuje, a držte se toho.

4. Vyčistěte si lednici nebo spíž

Zbavte se jídla, které nepodporuje vaši zdravou výživu. Všechna sladká, tučná nebo průmyslově zpracovaná jídla, po kterých obvykle sáhnete, když jste ve stresu, byste měli vyhodit – bez otázek.

5. Vyhněte se rozptylování při jídle

Nejezte před počítačem, televizí nebo při telefonování, abyste se nenajedli příliš velkého množství. Vychutnejte si jídlo někde v klidu.

Můžete snadno ovládat své porce a úroveň hladu tím, že se zaměříte na jídlo. Udělejte si čas na žvýkání jídla a uděláte laskavost svému žaludku a trávení a navíc zůstanete déle sytí.

6. Vyzkoušejte přírodní doplněk stravy

Extrakt z kořene Ashwagandhy je již dlouho známý pro své blahodárné účinky na lidský organismus. Bylo prokázáno, že pomáhá zvládat stres a pocity úzkosti a také pomáhá proti pomalé štítné žláze (hlavní příčina nadbytečných kilogramů).

SlimJOY Ashwagandha Premium obsahuje světově nejvíce prozkoumaný a nejsilnější extrakt z ashwagandhyKSM-66®. Studie** potvrdily, že vám může pomoci předcházet emocionálnímu přejídání a:

 • snížit hladinu stresového hormonu kortizolu o 27,9 %*,

 • zhubnout 2x více hmotnosti,

 • obnovit svoji emoční stabilitu a zvýšit štěstí a optimismus o 19,2 %*,

 • zlepšit váš spánek.

Vyzkoušejte Ashwagandha Premium právě nyní a získáte produkt ve speciální akční nabídce.

*Účinky produktu se mohou u jednotlivců lišit a mohou se lišit od účinků popsaných na webových stránkách.

**Zdroje:

Shelov, Danielle V., et al. “A Pilot Study Measuring the Impact of Yoga on the Trait of Mindfulness.” Behavioural and Cognitive Psychotherapy, vol. 37, no. 5, 2009, pp. 595–598., doi:10.1017/S1352465809990361.

Chandrasekhar, K., et al. “A Prospective, Randomized Double-Blind, Placebo-Controlled Study of Safety and Efficacy of a High-Concentration Full-spectrum Extract Of Ashwagandha Root in Reducing Stress and Anxiety in Adults.” Indian Journal of Psychological Medicine, vol. 34, no. 3, 2012, pp. 255–262., doi:10.4103/0253-7176.106022.

Choudhary, Dnyanraj, et al. “Body Weight Management in Adults under Chronic Stress through Treatment WITH Ashwagandha Root Extract.” Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine, vol. 22, no. 1, 2016, pp. 96–106., doi:10.1177/2156587216641830.

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2156587216641830