Obezita – jedna z příčin neplodnosti?

Obezita s sebou přináší velké množství rizik. Jedním z nich je i neplodnost.

image

Obezita je civilizační nemocí, stejně jako cukrovka, vysoký krevní tlak nebo onemocnění kardio-vaskulárního systému. Stále více studií však upozorňuje na to, že nepříznivě ovlivňuje i plodnost.

Každý rok, podle statistik Světové zdravotnické organizace podlehne následkům obezity kolem 2,8 milionu lidí. V roce 2016 trpěly nadváhou až 2 miliardy obyvatel planety.

Příliš mnoho tuku ovlivňuje hormony

Menstruační cyklus žen řídí celá řada hormonů. Množství a rozložení tělesného tuku ovlivňují menstruační cyklus prostřednictvím různých hormonálních mechanismů. Zjednodušeně platí, že čím více tuku je v těle, tím je riziko potíží s plodností větší.

Nadváha a přebytek tuku vyvolává v těle stav, kdy tělo musí produkovat více inzulinu k udržení normální hladiny cukru v krvi a zároveň produkuje méně globulinu, který se váže na pohlavní hormony. Výsledkem může být nepravidelná menstruace.

Jedna z mnohých studií zjistila, že u obézních žen je mnohem méně pravděpodobné, že otěhotní v prvním roce po vysazení antikoncepce než u těch s přiměřenou hmotností.

image

Změny v hormonální rovnováze ovlivněné obezitou zvyšují i riziko anovulace, při níž se vajíčko neuvolní z vaječníku. Ženy s indexem tělesné hmotnosti nad 27 jsou na ni 3krát náchylnější.

Obezita negativně ovlivňuje i kvalitu vajíček. Ženy s BMI (Body Mass Index, česky Index tělesné hmotnosti) vyšším než 29 mají až o 4 % menší šanci, že otěhotní již během 1. roku snahy o miminko.

U žen s BMI ve výši kolem 35 je pravděpodobnost otěhotnění nižší až o 26 % a u žen s BMI kolem 40 až o 43 %

V ohrožení jsou i muži

Vysoká hmotnost ohrožuje i mužskou plodnost. Jde o kombinaci několika faktorů, mezi které patří hormonální výkyvy, sexuální dysfunkce či diabetes typu 2. Všechny tyto komplikace způsobují sníženou hladinu testosteronu a potíže s erekcí.

Odhaduje se, že každých 10 kilogramů navíc snižuje plodnost mužů o 10 %.

Podle odborníků však situace není nezvratná. Snížení hmotnosti pomáhá zlepšovat pravidelnost menstruačního cyklu a zvyšuje šance na otěhotnění.

U obézních žen s anovulační neplodností dokonce i mírná ztráta hmotnosti o 5 až 10 % podstatně zvyšuje šance na početí.

image

Jak podpořit ztrátu hmotnosti a zlepšit své šance na otěhotnění?

Úbytek hmotnosti je pro některé z nás těžce dosažitelný cíl zvláště proto, že jde ruku v ruce s radikální změnou životního stylu, zbavení se zlozvyků a zavedením nových rituálů. Člověk obecně změny nemusí a proto je první týden snažení obvykle i tím posledním.

Pokud však výsledky přijdou rychle a změnu pozorujete nejen vy, ale i vaše okolí, je větší šance, že vás to motivuje k dalšímu snažení. Proto se nevyhýbejte přípravkům, které urychlí proces hubnutí a inspirují vás k tomu, abyste vytrvali a dosáhli svého cíle.

Zmenšit vrstvu nahromaděného tuku totiž není jenom efektivní, ale i zdraví prospěšné! Slimmium vám pomůže lépe pečovat o své zdraví.

Sada QuickSlim urychlí vaši snahu o efektivní ztrátu hmotnosti dvěma skvělými produkty:

Kapsle AdipoSlim XXL

  • Zvyšují spalování tuků až o 33 %
  • Aktivují hnědou tukovou tkáň, která zajistí optimální metabolismus tuků
  • Zabraňují vzniku nových tukových zásob

Nápoj BootBurn Active XXL

  • Obsahuje 100% čistý L-karnitin, který u 20minutového tréninku spálí tolik kalorií, jako kdybyste cvičili 100 minut
  • Dodá tělu energii a zlepšuje regeneraci po fyzické námaze
  • Spaluje tuky i po tréninku

image

Produkty pro vás

Mohlo by vás zajímat