Proč tuk na břiše ohrožuje naše zdraví víc, než ten na hýždích?

Tuk na břiše není jen estetickým problémem. Ohrožuje i naše zdraví. Pokud jste žena, obvod vašeho pasu by neměl měřit více než 90 centimetrů, u mužů by to mělo být nejvíce 100 centimetrů. Každý milimetr navíc ohrožuje zdraví.

image

Není tuk jako tuk

S tukem v těle je to jako s nemovitostmi – záleží především na lokalitě! V těle rozlišujeme tři základní umístění tuku.

Tuk v krvi

Najdete ho ve svých krevních výsledcích jako „triacylglyceroly” a čím ho je více, tím hůře.

Podkožní tuk

To jsou ty nepopulární „pneumatiky" na břiše, hýždích, stehnech, zádech a podobně. 

V oblasti břicha je, zdá se, i podkožní tuk nebezpečný, ale jinak je to poměrně neškodná zásoba energie. Je důležitý, protože vysílá do mozku hormonální signál (= leptin), který lidově řečeno znamená: „Tělo má už dost tukových zásob, klidně už nech ty kremrole na tácku.” Naneštěstí, mozek někdy tento signál přehluší svou vlastní chemií, čemuž říkáme psychogenní přejídání. Množství a rozložení podkožního tuku jsou dané zejména geneticky – podívejte se na svou mámu a na její sestru, tetu Helenku – a pokud nejste spokojeni, je nám to líto, ale asi s tím moc nenaděláte. 

Viscerální tuk

To je tuk, kterého se obvykle nebojíte, protože ho nevidíte. Ve skutečnosti je to však váš největší nepřítel!

Je metabolicky aktivní, obaluje orgány. Tento tuk je zákeřný v tom, že nemusíte mít ani nadváhu ani obezitu, a přesto ho můžete mít. Trápí i lidi s optimální hmotností.

 • způsobuje ukládání tuku i v oblasti krku, což způsobuje chrápání, poruchy nočního dýchání a srdeční činnosti a s tím spojené velké riziko náhlého úmrtí,
 • vylučuje chemikálie, které podporují vznik cukrovky, rakoviny, aterosklerózy, Alzheimerovy choroby,
 • produkuje látky, které vyvolávají a podporují chronický zánět, degeneraci a stárnutí. 

Navíc se ho nedá zbavit pouze posilováním svalů na břiše či cvičením sedů a lehů. Cesta vede přes zdravou stravu a trénink zaměřený na kardio cvičení, jakými jsou například běh či rychlá chůze. 

Až do středního věku je typický spíše pro muže. Vše se mění, když u žen dochází k menopauze. Hormonální změny způsobují, že i u nich se tuk začíná hromadit v oblasti břicha.

Hnědý tuk – nový hráč v týmu

Ne, nespletli jsme se, i dospělý člověk má hnědý tuk! Do roku 2008 se stále opakovalo, že dospělý člověk má jen tzv. bílý tuk a že tzv. hnědý tuk mají pouze novorozenci a mláďata některých zvířat. Pak se ale zjistilo, že i dospělý člověk má tuto zvláštní tkáň – a stal se z toho nejnovější hit výzkumu obezity.

Proč? Protože spaluje tuk a glukózu nejvíce ze všech našich tkání: 50 g hnědého tuku dokáže spálit za den až okolo 500 kalorií = 25 kilogramů tuku za rok!

Stojí tedy za to, abychom se o něm dozvěděli více a chránili si ho, hm? Toto jsou zatím známá fakta o hnědém tuku:

 • hnědý tuk na rozdíl od tuku bílého obsahuje mnoho mitochondrií (mitochondrie jsou mikroskopické „zařízení" buněk, které používají tuk a glukózu k výrobě energie a tepla pro život celého organismu),
 • hnědý tuk máme pod kůží zejména v oblasti krku a horní části hrudníku a zad (možná proto se tam někteří lidé tolik potí), ale nachází se všude po těle i ve viscerálním tuku a svalech, 
 • štíhlí lidé mají hnědého tuku více než lidé obézní a ženy mají hnědého tuku více než muži (dámy, tuto výhodu máme do menopauzy, pak si už třeba dávat velký pozor i na obvod v pase, nejen hýždí),
 • věkem se nám hnědý tuk z těla ztrácí (= mění se na bílý tuk) – ale děje se to zejména proto, že si ho ničíme sami (!)

Jak můžete chránit a aktivovat svůj hnědý tuk?

Dospělý člověk má obvykle 20 až 60 g hnědého tuku – to tedy není mnoho, že? Hnědý tuk můžete aktivovat a podpořovat jeho vznik těmito prostředky: 

 • nezabíjejte ho špatnou stravou – i nadměrný příjem bílkovin může snižovat aktivitu hnědého tuku,
 • nezabíjejte ho fyzickou pasivitou a sedavým zaměstnáním,
 • často se poťte: pravidelná a přiměřená fyzická aktivita podporuje tvorbu enzymu „irizínu" a ten spouští přeměnu buněk bílého tuku na metabolicky aktivnější tzv. béžový tuk, buďte trpěliví a vytrvalí: výzkum na lidech ukázal, že než se objeví reálné výsledky, může to trvat asi 12 týdnů,
 • otužujte se – studená sprcha, ledový lázeň, saunování apod. velmi účinně stimulují aktivitu hnědého tuku,
 • pokud je to možné, snižte teplotu v místnosti, kde pobýváte nejvíce (zejména v ložnici),

Aktivujte svoji hnědou tukovou tkáň: vyzkoušejte kapsle AdipoBurn EXTREME, které se zaměřují právě na viscerální tuk a svými 3 aktivními přísadami stimulují hnědou tukovou tkáň, která spaluje až 500 kalorií denně navíc i bez cvičení. Nyní ve speciální AKCI, nakupte ještě dnes!

Produkty pro vás

Mohlo by vás zajímat