Proč je keto dieta tak účinná při hubnutí?

Keto dieta 101 

Možná vás kamarád přesvědčil, abyste také vyzkoušeli keto dietu, ale vy vlastně nevíte, do čeho jdete, nebo vás jen unavuje, že se o keto dietě všude mluví, aniž byste věděli, co to vlastně je. V obou případech jste zde pravděpodobně proto, že se chcete dozvědět více. Pojďme to zjistit společně.

Zjednodušeně řečeno, keto je dieta s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků. Pokud se rozhodnete držet tuto dietu, je pravděpodobné, že budete muset změnit svůj jídelníček o 180°, protože hlavním zdrojem energie jsou pro většinu lidí sacharidy, následují bílkoviny a na posledním místě jsou tuky. Při keto dietě je však třeba nahradit tyto makroživiny jinými a začít jíst více tuků, jako je maso, ryby, vejce, ořechy a zdravé oleje, a výrazně snížit příjem sacharidů.

Existuje několik verzí keto diety, ale abyste si udělali představu, o čem je řeč, uvádíme několik základních údajů. Při standardní ketogenní dietě (která byla podrobně zkoumána) byste měli jíst 70 % tuků, 20 % bílkovin a pouze 10 % sacharidů. ** Teď už víte, že jsme si nedělali legraci, když jsme říkali, že musíte zcela změnit svůj jídelníček.

Můžeme vám však na této cestě pomoci skvělým novým produktem, který vám pomůže vytrvat ve svém odhodlání a přizpůsobit se novému způsobu stravování.

Co se stane, když začnu s keto?

Jak jsme již uvedli, pro většinu lidí jsou hlavním zdrojem energie sacharidy (škroby a cukry). Naše tělo je přeměňuje na glukózu a využívá ji jako palivo. Když začnete jíst v režimu ketózy, vaše tělo se již bude moct spoléhat na glukózu jako na hlavní zdroj energie, a proto začne využívat jiný zdroj energie: tuk.

Rozkladem tuků (jak tuků již uložených v těle, tak tuků získaných z potravy) tělo produkuje malé molekuly zvané ketony, které se stávají hlavním zdrojem energie pro tělo a mozek. Tento metabolický stav se nazývá ketóza.

Proč právě keto?

Hlavním důvodem, proč se lidé obvykle rozhodnou držet keto dietu, je hubnutí. Podle některých studií je keto dieta při hubnutí účinnější než nízkotučná dieta. ** Pokud se tedy blíží sezóna plavek nebo potřebujete shodit pár kilo na blížící se akci, keto dieta může být přesně to, co potřebujete k dosažení svého cíle.

I když budete mít v prvních dnech pravděpodobně chutě, z dlouhodobého hlediska vám strava s vysokým obsahem tuků umožní cítit se dříve sytí, což znamená, že budete jíst méně než obvykle.

Keto dieta je také ideální volbou pro ty, kteří nesnášejí počítání kalorií. Ujistěte se, že jste ze svého jídelníčku vyřadili určité skupiny potravin, a máte vystaráno. Měli byste si však dávat pozor na celkový počet gramů sacharidů, které za den sníte.

Hlavní skupiny potravin, které byste měli ze svého jídelníčku vyřadit, jsou.

 • sladké potraviny: ovocné šťávy, koktejly, koláče, sušenky, zmrzlina, čokoláda atd.
 • škrobové potraviny a obiloviny: pšeničné výrobky, rýže, těstoviny, quinoa, proso atd.
 • škrobová zelenina: brambory, sladké brambory, mrkev, pastinák, hrášek, červená řepa atd.
 • fazole a luštěniny: cizrna, fazole, hrách, čočka atd.
 • ovoce: výjimkou jsou bobule a některé další druhy ovoce.
 • koření: grilovací omáčka, kečup atd.
 • nezdravé tuky: zpracované rostlinné oleje, majonéza atd.
 • dietní potraviny bez cukru a s nízkým obsahem tuku: sladkosti bez cukru, sirupy, pudinky, nízkotučné jogurty, koření, majonézy atd.
 • alkohol

Je ještě něco dalšího, co by bylo dobré vědět?

Přestože je ketogenní dieta považována za zdravou a může vám pomoci shodit nežádoucí kila, přizpůsobení se nové dietě může být obtížné. Zejména v prvních dnech, kdy si tělo zvyká na nižší příjem sacharidů, můžete mít pocit hladu a chuť na všechny pochoutky, kterým byste se měli vyhýbat.

Abyste tyto potíže překonali, možná budete chtít zvážit, zda se neobrátit na doplněk stravy určený speciálně pro keto dietu. Doporučujeme Intermittent Fasting & Keto Support, úžasný nový produkt společnosti SlimJOY, který vám pomůže usnadnit přechod na keto dietu a umožní vám soustředit se na důležitější věci.

Výkonný vzorec tohoto doplňku je založen na přírodních účinných látkách a obsahuje Garcinii kambodžskou a glukomannan, dva přírodní superhrdiny hubnutí. Intermittent Fasting & Keto Support pomáhá snižovat chuť k jídlu tím, že se cítíte déle sytí. Je to ideální řešení, jak překonat počáteční obtíže keto diety - díky němu bude mnohem snazší držet dietu a dlouhodobě hubnout.

**Zdroje :

 1. Shilpa, Joshi, and Viswanathan Mohan. “Ketogenic Diets: Boon or Bane?” The Indian Journal of Medical Research, U.S. National Library of Medicine, Sept. 2018, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6251269/.
 2. Brehm, Bonnie J., et al. “A Randomized Trial Comparing a Very Low Carbohydrate Diet and a Calorie-Restricted Low Fat Diet on Body Weight and Cardiovascular Risk Factors in Healthy Women.” Academic.oup.com, April 2003, https://academic.oup.com/jcem/article/88/4/1617/2845298?login=false.
 3. Elite Medical Centet. What is keto? What is Keto? - Elite Medical Center (elitelv.com)