3 důvody, proč je vitamín D mimořádně důležitý při hubnutí

Určitě jste už slyšeli, že vitamín D dělá zázraky s vaším imunitním systémem. Co vás však možná překvapí, je, že sluneční vitamín je také velmi důležitý při hubnutí. Čtěte dál a dozvíte se 3 důvody, proč vám přidání vitamínu D do vaší výživy může pomoci konečně shodit ty přebytečná kila.

image

Výzkum naznačuje, že dostatek vitamínu D může pomoci při hubnutí. A téměř 50 % lidí na celém světě má nedostatek vitamínu D. Jak je to ale možné? Je to obvykle kombinace více faktorů, ale tím nepřekvapivějším může být nadváha.

Nadváha – překvapivě rizikový faktor nedostatku vitamínu D

Pokud máte nadváhu, je pravděpodobné, že vám chybí vitamín D, tvrdí studie. Je to proto, že vitamín D je rozpustný v tucích a čím více tukových buněk máte, tím více vitamínu D jim musíte dodat, aby každá z nich získala dostatečné množství pro správné fungování. Dává to smysl, že? Nadváha však není jediným rizikovým faktorem nedostatku vitamínu D.

Mezi další příčiny nedostatku vitamínu D patří:

  • nedostatek slunečního záření
  • vzdálenost od rovníku (zeměpisné šířky nad 37° severně od rovníku a pod 37° jižně od něj)
  • tmavší barva pokožky (melanin funguje jako přírodní krém na opalování)
  • používání opalovacích krémů a jiné ochrany před slunečním zářením
  • nízký příjem vitamínu D z potravy (nízkotučné, či diety úlně bez tuku a nízký příjem nebo dokonce žádná konzumace ryb)
  • věk (zejména pokud máte více než 60 let)

Výzkum ukazuje: vyšší hladiny vitamínu D mohou podpořit hubnutí

Jak přesně to však funguje? Stručně řečeno, vitamín D podporuje váš postup při hubnutí na 3 různých úrovních:

1. Pomáhá redukovat tělesný tuk a krotí apetit

Kromě přímého snížení tvorby nových tukových buněk a blokování akumulace tuků vám může dostatečná hladina vitamínu D zvýšit produkci serotoninu (hormonu štěstí). To může hrát rozhodující roli při snižování chuti k jídlu a snižování příjmu kalorií. A navíc vyšší hladiny vitamínu D souvisí i se zvýšeným obsahem testosteronu, který podporuje spalování tuků a brání tvorbě nových tukových buněk.

2. Udržuje svaly a kosti ve formě

Je to tak, vitamín D podporuje i váš pohybový aparát. Pomáhá zejména s přísunem potřebných minerálů, zejména vápníku a fosforu. Takto pomáhá udržovat vaše kosti silné a vyživovat svaly, což je zvláště důležité v procesu hubnutí.

Chcete sice shodit kila, ale určitě ne kosti a svaly. Jako bonus může pomoci i při bolestech svalů a kostí, což je velmi vítané, pokud jde o tréninky a v podstatě jakýkoliv druh pohybu.

3. Posiluje imunitní systém

A s ním i vaše celkové zdraví. Není žádným tajemstvím, že udržení těla v rovnováze je zásadní pro dobré zdraví. Pokud je vaše imunita narušena, pak je pravděpodobné, že s ní i to vše ostatní.

Nemůžete čekat, že vaše tělo vydrží náročnou fyzickou aktivitu a snížený příjem potravy, nemluvě o tom, že se to projeví i na hubnutí, když už má tělo problémy s prováděním základních funkcí. Proto je udržování imunitního systému v kondici nezbytným předpokladem pro udržení zdraví a vitality celého těla.

Pokračujte v hubnutí s vitamínem D3 4000 IU

Naše vysoce účinná receptura s 4000 IU (100 mikrogramů) vitamínu D3 je balena ve snadno polykatelných kapslích bez umělých barviv.

  • mimořádně účinná, silná receptura s 4000 IU (100 mikrogramů vitamínu D3)

  • malé kapsle, které se snadno polykají

  • žádná umělá barviva

  • jen 1 kapsle denně


Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6780345/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3702462/

https://www.intechopen.com/books/vitamin-d-deficiency/vitamin-d-and-obesity

https://www.hindawi.com/journals/ije/2014/841248/

http://ar.iiarjournals.org/content/29/9/3713.long

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1185/03007995.2014.900004

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0026049519300058

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25688659/

Mohlo by vás zajímat